HV1020-2R7505-R
DigiKey Part Number
283-HV1020-2R7505-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1020-2R7505-R
Description
CAP 5F -10% +30% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 40mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.878" (22.30mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz