HPAL1V1040-1R5-R
DigiKey Part Number
283-HPAL1V1040-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HPAL1V1040-1R5-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HPAL1V1040-1R5-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPAL1V1040-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 16A 4.2 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 16 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
38MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)