HCM1A1307V3-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1307V3-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1307V3-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1307V3-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1307V3-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 13A 7.25 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 13 A 7.25mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
7.25mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
20A