HCM1A0805V3-220-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0805V3-220-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0805V3-220-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0805V3-220-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805V3-220-R
Description
FIXED IND 22UH 3.1A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Molded Inductor 3.1 A 70mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
7.5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
4A