HCM1A0703V3-330-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0703V3-330-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0703V3-330-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0703V3-330-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0703V3-330-R
Description
FIXED IND 33UH 1.6A 242 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Molded Inductor 1.6 A 242mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
242mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A