HCM1A0703V2-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0703V2-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0703V2-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0703V2-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0703V2-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 4A 46.5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 4 A 46.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
46.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
6.8A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)