HCM1A0503V2-4R7-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1 970
Unit Price: R0,76000
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1 750
Unit Price: R0,86000
Datasheet
4.7 µH Shielded Inductor 4.1 A 47mOhm Max Nonstandard
Automotive Grade High Current Inductors – HCM1AV2 Series
HCM1A0503V2-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V2-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0503V2-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0503V2-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V2-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 47 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
6A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)