HCM1305-220-R
DigiKey Part Number
283-HCM1305-220-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1305-220-R
Description
FIXED IND 22UH 6.2A 51.8 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.2 A 51.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
51.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)