FP1007R2-R30-R
DigiKey Part Number
283-FP1007R2-R30-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-FP1007R2-R30-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-FP1007R2-R30-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1007R2-R30-R
Description
FIXED IND 300NH 51A 0.48 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 51 A 0.48mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
32A
DC Resistance (DCR)
0.48mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)