EFX2A30K105C052LH
DigiKey Part Number
283-EFX2A30K105C052LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2A30K105C052LH
Description
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V