EFX1A48K224C032LH
DigiKey Part Number
283-EFX1A48K224C032LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX1A48K224C032LH
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)