EFPLS2AJ153B092LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS2AJ153B092LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS2AJ153B092LH
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 2000VDC RAD
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
45 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)