EFDKS1CK205D072LH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1CK205D072LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1CK205D072LH
Description
CAP FILM 2UF 10% 1200VDC RAD
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
0.996" (25.30mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)