EFDKS1CK105D032LH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Roederstein
In Stock: 85
Unit Price: R84,59000
Datasheet
1 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
DC-Link Metalized Polypropylene Film Capacitors
What is a Film Capacitor?
EFDKS1CK105D032LH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1CK105D032LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1CK105D032LH
Description
CAP FILM 1UF 10% 1200VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.819" (20.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)