EFDKS1BK205D062LH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1BK205D062LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1BK205D062LH
Description
CAP FILM 2UF 10% 1100VDC RAD
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.996" (25.30mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)