EFDKS1BK105D032LH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1BK105D032LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1BK105D032LH
Description
CAP FILM 1UF 10% 1100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.819" (20.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)