EFDKA90K506F084DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA90K506F084DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA90K506F084DHT
Description
CAP FILM 50UF AUTO 900VDC RAD
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.402" (61.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.2 mOhms