EFDKA90K126E134BHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA90K126E134BHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA90K126E134BHT
Description
CAP FILM 12UF AUTO 900VDC RAD
Detailed Description
12 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.6 mOhms