EFDKA90K105D022LHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA90K105D022LHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA90K105D022LHT
Description
CAP FILM 1UF AUTO 900VDC RAD
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
39.3 mOhms