EFDKA90K105D022LH
DigiKey Part Number
283-EFDKA90K105D022LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA90K105D022LH
Description
CAP FILM 1UF 10% 900VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
65 mOhms