EFDKA70K117F064DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA70K117F064DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA70K117F064DHT
Description
CAP FILM 110UF AUTO 700VDC RAD
Detailed Description
110 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.6 mOhms