EFDKA60K107F084DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA60K107F084DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA60K107F084DHT
Description
CAP FILM 100UF AUTO 600VDC RAD
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.402" (61.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms