EFDKA1BK256F034DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA1BK256F034DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA1BK256F034DHT
Description
CAP FILM 25UF AUTO 1100VDC RAD
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7 mOhms