DRAP125-100-R
DigiKey Part Number
283-DRAP125-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DRAP125-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DRAP125-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRAP125-100-R
Description
FIXED IND 10UH 5.57A 21 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 5.57 A 21mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
21mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Current - Saturation (Isat)
7.22A