DRAP124-101-R
DigiKey Part Number
283-DRAP124-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DRAP124-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DRAP124-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRAP124-101-R
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 355 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 1.2 A 355mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
355mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2A