DRA74-331-R
DigiKey Part Number
283-3634-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3634-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3634-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA74-331-R
Description
FIXED IND 330UH 435MA 1.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Wirewound Inductor 435 mA 1.5Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA74-331-R Models
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)
Current - Saturation (Isat)
514mA