DRA74-102-R
DigiKey Part Number
283-3625-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3625-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3625-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA74-102-R
Description
FIXED IND 1MH 260MA 4.19 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Wirewound Inductor 260 mA 4.19Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRA74-102-R Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.19Ohm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)
Current - Saturation (Isat)
292mA