DRA73-471-R
DigiKey Part Number
283-DRA73-471-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DRA73-471-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DRA73-471-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-471-R
Description
FIXED IND 470UH 326MA 2.67 OHM
Detailed Description
470 µH Shielded Wirewound Inductor 326 mA 2.67Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA73-471-R Models
DC Resistance (DCR)
2.67Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
354mA