DRA124-102-R
DigiKey Part Number
283-3550-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3550-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3550-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA124-102-R
Description
FIXED IND 1MH 380MA 2.94 OHM SMD
Detailed Description
1 mH Shielded Wirewound Inductor 380 mA 2.94Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA124-102-R Models
DC Resistance (DCR)
2.94Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
629mA