DR73-4R7-R
DigiKey Part Number
283-DR73-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR73-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR73-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 3.09A 29.7 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.09 A 29.7mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR73-4R7-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.78A
DC Resistance (DCR)
29.7mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)