DR73-331-R
DigiKey Part Number
513-1817-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1817-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1817-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-331-R
Description
FIXED IND 330UH 420MA 1.59 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 1.59Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR73-331-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
440mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.59Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)