DR73-150-R
DigiKey Part Number
513-1135-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1135-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1135-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-150-R
Description
FIXED IND 15UH 1.83A 84.4 MOHM
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.83 A 84.4mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR73-150-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.05A
DC Resistance (DCR)
84.4mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)