DR127-102-R
DigiKey Part Number
513-1217-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1217-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1217-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127-102-R
Description
FIXED IND 1MH 610MA 1.66 OHM SMD
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 610 mA 1.66Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR127-102-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.14A
DC Resistance (DCR)
1.66Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)