DR124-120-R
DigiKey Part Number
513-1432-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1432-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1432-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR124-120-R
Description
FIXED IND 12UH 4.1A 38 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.1 A 38mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR124-120-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.96A
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)