DR1030-151-R
DigiKey Part Number
283-DR1030-151-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1030-151-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1030-151-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1030-151-R
Description
FIXED IND 150UH 680MA 700 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 680 mA 700mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1030-151-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
860mA
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)