DR1030-101-R
DigiKey Part Number
283-DR1030-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1030-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1030-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1030-101-R
Description
FIXED IND 100UH 860MA 450 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 860 mA 450mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR1030-101-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.05A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)