BK1/TDC600-10-R
DigiKey Part Number
BK1/TDC600-10-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/TDC600-10-R
Description
FUSE CART 10A 600VAC 8AG 1000BAG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Approval Agency
UL
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
8AG, 1/4" x 1"
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm)
Current Rating (Amps)
10A