BK1/GMA-500-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 292
Unit Price: R13,25000
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R52,58400
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 313
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK1/GMA-500-R
DigiKey Part Number
283-3263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMA-500-R
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.15
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.454 Ohms