BK/S500-V-6.3-R
DigiKey Part Number
283-5042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/S500-V-6.3-R
Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63A
Part Status
Active
Melting I²t
69.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.01 Ohms