BK-MDP-V-25-R
DigiKey Part Number
283-BK-MDP-V-25-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-MDP-V-25-R
Description
FUSE CERAMIC 25A 500VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA AC, 2kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
622.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0029 Ohms