BK-MDP-6-25-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: R16,36000
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: R19,86200
Datasheet
6.25 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
BK-MDP-6-25-R
DigiKey Part Number
283-BK-MDP-6-25-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-MDP-6-25-R
Description
FUSE 3AB 500VAC T-DELAY 6.25A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA AC, 2kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
64.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0225 Ohms