B0820-2R5225-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 39
Unit Price: R157,07000
Datasheet
2.2 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
B0820-2R5225-R
DigiKey Part Number
283-2777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B0820-2R5225-R
Description
CAP 2.2F -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
2.2 F
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz