B0510-2R5224-R
DigiKey Part Number
283-B0510-2R5224-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B0510-2R5224-R
Description
CAP 220MF -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 2Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 1kHz