FWH5-020A6FR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: R7,69000
Datasheet
Image for FWH5-020A6FR is not available
FWH5-020A6FR
DigiKey Part Number
FWH5-020A6FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWH5-020A6FR
Description
FUSE BUSS 500V 20A 6X32
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 500 VAC 700 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Voltage Rating - DC
700 VDC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Applications
Electrical, Industrial
Part Status
Active
Approval Agency
CE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)
Current Rating (Amps)
20A