BK/FWH5-020A6FR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: R190,03000
Datasheet
Image for BK/FWH5-020A6FR is not available
BK/FWH5-020A6FR
DigiKey Part Number
BK/FWH5-020A6FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/FWH5-020A6FR
Description
FERRULE FUSE 500V 20A HS
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
500 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Melting I²t
75.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)