PV4F2H011-341
PV4F2H011-341
Additional Requirements for Selecting a Switch
PV4F2H011-341
DigiKey Part Number
EG4716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV4F2H011-341
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 24V
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
PV4F2H011-341 Models
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
2.8 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Switch Function
On-Mom
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Voltage Rating - DC
24 V