PB66EE2CR6P31
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
PB66EE2CR6P31
DigiKey Part Number
141-PB66EE2CR6P31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB66EE2CR6P31
Description
PUSHBUTTON SWITCH DPST 16A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PB66EE2CR6P31 Models
Category
Voltage Rating - AC
127 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Switch Function
Off-On
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
16A (AC)