AUS-0503.3-0.1W
DigiKey Part Number
4369-AUS-0503.3-0.1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AUS-0503.3-0.1W
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 0.1W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 30mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
30mA
Mfr
Power (Watts)
99 mW
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
50%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.37" L x 0.35" W x 0.25" H (9.4mm x 8.8mm x 6.4mm)