DT028DTFT-IPS-SHB
DigiKey Part Number
1987-DT028DTFT-IPS-SHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT028DTFT-IPS-SHB
Description
GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) IPS (In-Plane Switching) SPI 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Backlight
LED - White
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ILI9341
Display Type
IPS (In-Plane Switching)
Transmissive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H
Viewing Area
43.80mm W x 58.20mm H