P6SMBJ51A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R0,59000
Datasheet
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AA, SMB
P6SMBJ51A
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ51ATR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
P6SMBJ51A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V